23.10.2017 - Karaman.Net - Güncel Şehir ve Haber Portali

Aksarayda Devlet Hastanesine Icd Cihazı

AKSARAY’DA DEVLET HABTANESİ’NE ICD CİHAZI ALINDI.

Aksarayda Devlet Hastanesine Icd Cihazı

Aksaray Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Op. Dr. Himmet Durgut, Kalp yetmezliğine bağlı ani ölümleri sonlandıracak cihaz olan kalp şok cihazı (ICD)’nin, Aksaray Devlet Hastanesi Anjiyo Ünitesinde ilk defa başarı ile takıldığını, kalp pili ölçümlerinin de Aksaray’da yapılacağını açıkladı.

İlk ICD Dr. Sinan İnci ve Dr. Pınar Doğan tarafından 46 yaşındaki Türkan Eren isimli bayan hastaya takıldı. Devlet Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Cengizhan Kılıçaslan, “Anjiyo Ünitesinin hizmet vermeye başlaması ile birlikte iyi bir ivme yakaladık. Koldan ve kasıktan anjiyo sonrasında ICD ve Kalp pillerini de daha rahat takabiliyoruz. Sıra da kalp ameliyatı var. Önümüzde ki günlerde ilk kalp ameliyatını da İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs, Kalp Damar Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesinin koordinatörlüğünde gerçekleştirmeyi planlıyoruz” dedi.

Konuyla ilgili bilgiler veren Kardiyoloji Uzmanı Dr. Sinan İnci ise, ICD cihazının kalp yetmezliğine bağlı ölümcül kalp ritim bozukluğu bulunan hastalara takıldığını söyledi. Dr. İnci, “Kalp yetmezliğine bağlı olarak ritim bozukluğu yaşayan ve ani ölüm riski bulunan hastalara, kalp pilinden biraz daha büyük olan ve içinde bir mini jeneratör-bilgisayar kutucuğu ve bir iki tane yumuşak iletken elektrot-tel parçalarından oluşan ICD cihazı takılmakta. Bu cihaz tıpkı kalp pili gibi yerleştirilmekte. Bu cihaz ölümcül ritim bozukluğu ortaya çıktığında otomatik olarak kalbe şok vererek insan hayatını kurtarmaktadır. Daha önceki yıllarda Aksaray Devlet Hastanesinde zor şartlarda kalp pillerini başarı ile takmıştık. Şimdi anjiyo ünitemizin açılması ile kardiyak şok cihazı ve kalp pillerini daha rahat şartlarda takıyoruz” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ