23.10.2017 - Karaman.Net - Güncel Şehir ve Haber Portali

Aksarayda Esnaflar Kira Öder Gibi İş Yeri Sahibi Olacak

AKSARAY’DA BELEDİYE VE TOKİ İSBİRLİGİ İLE YENİ SANAYİ SİTESİ YAPİLACAK.

Aksarayda Esnaflar Kira Öder Gibi İş Yeri Sahibi Olacak

Aksaray Belediyesi ve TOKİ işbirliği dahilinde yapılması planlanan Aksaray Yeni Küçük Sanayi Sitesi’nde 100, 200, 300, 400 ve 500 metrekarelik A, B, C, D, E tipi modülünde ilk etapta bin 934 adet iş yeri yapılacak.

Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, sanayi sitesinin yapımında TOKİ ile işbirliğine varıldığını ancak fiyat konusunda anlaşma olmazsa, alternatif yollara gidilebileceğini belirtti. Başkan Yazgı, sanayi projesinde en önemli konunun maliyet olduğunu söyleyerek, “Bizim amacımız esnafımıza bu iş yerlerini yaparken maliyetinin minimum olması sağlamaktır. Yani esnaf, kira öder gibi taksit ödeyerek iş yeri sahibi olmasını istiyoruz. Ağır borç yükü altında esnafımız ezilmeyecek” dedi. Yeni Küçük Sanayi Sitesi üniversite ve organize sanayi bölgesi arasında kalan 300 hektarlık arazi üzerine kurulacak.

Atatürk Kültür Merkezi’nde tanıtım toplantısında sanayi esnafına proje hakkında bilgiler aktaran Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, “Yeni bir sanayi sitesi kuruyoruz. Yeni projede her ince detayı düşündük. Kimsenin mağdur olmasını istemiyoruz. Projeyi 4 ana merkez üzerine hazırladık. Geniş bir alan üzerine kuracağız ve her ihtiyaca cevap verebilecek nitelikte olmasını istedik. Kurulacak sanayi sitesinde belediye hizmet alanları, sağlık alanları, sosyal tesis alanları, ticaret alanları, güvenlik alanları, teknik alt yapı alanlarına yer verildi” şeklinde konuştu.

MÜLK SAHİBİ VE İŞVERENLER BİRİNCİ ÖNCELİK OLACAK

Yapılacak Yeni Sanayi Sitesinde, hizmet kollarına göre değişebilen 100, 200, 300, 400 ve 500 metrekarelik 5 farklı tipte dükkan olacağını açıklayan Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, “Site tamamlandığında iş yerlerini almak için müracaat edenleri sıralamaya koymak istedik. Sanayide mülk sahibi olup da işveren konumunda bulunan esnaflarımız birinci öncelik, kiracı olup da esnaf olanlara ikinci öncelik, yatırım amaçlı satın almak isteyenlere üçüncü öncelik hakkı tanıyacağız. Projeyi üzerinde çalışırken maliyetin düşmesi için her şeyi düşündük ve esnafımıza en uygun fiyattan iş yeri sahibi yapmayı hedefliyoruz. Bizler sanayici esnafımızın kira öder gibi dükkan sahibi olmasını istiyoruz. Peşin almak isteyenlere elbette gerekli kolaylık sağlanacak” dedi.

Yeni sanayi sitesinde her iş kolunun kendisine ayrılacak bölgede faaliyet göstereceğini açıklayan Başkan Yazgı, “Kerestecinin yanında mobilyacı olmayacak. Kaportacının yanında boyacı olmayacak. Modern şehircilik anlayışı bunu gerektiriyor. Biz de bunu uygulamaya koyacağız. Çok farklı dükkan tipleri var. İsteyen birkaç dükkan da alıp birleştirebilecek veya dükkanına asma kat yapabilecek, kendine büro yapılabilecek. Her türlü imkanı kendine sunulacak. Ancak her iş kolu kendi bölgesinden iş yeri alırken de kura çekecek. Yani her esnaf istediği cepheyi değilde kuraya göre alabilecek. Yeni sanayi alanına E-90 üzerinden bağlantı yolu ile OSB yolu hattına bağlanacak. Yani sanayi sitesine nizami girişler olacak iki farklı noktada. İlk giriş çıkışlar E-90 üzerinden diğeri ise OSB yolundan olacak. Güvenlik için her iki giriş noktalarına kameralar yerleştirilecek” dedi.

Döviz kurlarına aşağı ve yukarı dalgalanmaların maliyet konusunda kesin tespite engel teşkil ettiğini açıklayan Başkan Yazgı, “Bana biraz daha süre verin ki size fiyatları açıklayayım. Çünkü döviz kurları çok değişken halde. Kesin fiyat tespiti yapamıyoruz. İş yeri maliyet fiyatlarının düşmesi için görüşmeler devam ediyor. Seçimden sonra ekonomi ve döviz kurlarına göre fiyat belirlenip size açıklanacak” diye konuştu. Esnafların, ‘Yeni sanayinin temeli ne zaman atılır?’ sorusu üzerine Başkan Yazgı, “Şuan görüşmeler devam ediyor. Ancak ekonomi değişkenlik seçimden sonra tahmin ettiğimiz gibi giderse 2016’nın ilk çeyreğinde o bölgeye kazma vururuz. Zaten başlarsak alt yapı ve üst yapı ile derken kısa sürede tamamlanır size teslim ederiz” diye cevap verdi.

MEVCUT SANAYİ BÖLGESİ YENİ BİR ŞEHİR OLACAK

Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, Yeni Sanayi Sitesine taşınma işlemi tamamlandığında mevcut sanayi alanında 18. madde uygulaması başlatarak bölgeye yeni bir şehir kurulacağını açıkladı. Mevcut sanayi yerine yeni konut ve ticaret alanları yaparak o bölgenin çehresinin tamamen değişeceğini bildirdi. Toplantıya, Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Doğan Ceylan, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Koçaş, Madeni Sanatkarlar, Tamirciler Odası Başkanı Mehmet Üçkulak ile Ağaç İşleri Başkanı Mesut Konuk katıldılar. Oda başkanları projeyi beğendiklerini söyleyip üye esnaf odaları olarak her konuda destek vermeye hazır olduklarını söylediler. Toplantıda proje danışmanı ve şehir plancısı Nadir Doğan, projenin uygulanması konusunda esnafları bilgilendirdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ