21.10.2017 - Karaman.Net - Güncel Şehir ve Haber Portali

Ateşbaz-ı Veli Kompleksi Oluşturulacak

HZ. MEVLANA’NIN TARİHE MAL OLMUŞ BAŞ AŞÇISI ATEŞBAZ-I VELİ ADINA DÜZENLENEN ATEŞBAZ-I VELİ MUTFAK VE MUTFAK KÜLTÜRÜ ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU. ATEŞBAZ-I VELİ TÜRBESİNDE YAPILAN DUANIN ARDINDAN ARDIN KATILIMCILARA AŞURE İKRAM EDİLDİ.

Ateşbaz-ı Veli Kompleksi Oluşturulacak

Hz. Mevlana’nın tarihe mal olmuş baş aşçısı Ateşbaz-ı Veli adına düzenlenen Ateşbaz-ı Veli Mutfak ve Mutfak Kültürü Ödülleri sahiplerini bulurken, Meram İlçe Belediye Başkanı Fatma Toru Ateşbaz-ı Veli Kompleksi’nin oluşturulması için proje çalışmalarına başladıklarını söyledi.

Meram ilçesi Ateşbaz-ı Veli Türbesi yanında düzenlenen programa, AK Parti Konya Milletvekili Hacı Ahmet Özdemir, Konya Vali Yardımcısı Fahri Oluk, Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdür Yardımcısı Ömer Faruk Belviranlı, Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan, AK Parti Konya İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Lütfiye Poçanoğlu, AK Parti Meram İlçe Gençlik Kolları Başkanı İsmail Özdemir, Hz. Mevlana’nın 22. kuşak torunu Esin Çelebi Bayru, Anadolu Halk Mutfağı Derneği yöneticileri, vatandaşlar ve ödül töreni için İstanbul ile Ankara’dan gelen misafirler katıldı. Ateşbaz-ı Veli’nin türbesinde yapılan duadan sonra Meram Belediyesi tarafından katılımcılara aşure ikramı yapıldı. Türbenin yanında kurulan Osmanlı çadırında Mevlid-i Şerif okunarak dua edildi.

“İNANÇ TURİZMİNE KAZANDIRILACAK”

Programın ardından konuyla ilgili açıklama yapan Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, şöyle konuştu:

“Hz. Mevlana’nın makamında hem aşı hem aşkı gönül ateşiyle pişiren Ateşbaz-ı Veli Türbesi’ndeyiz. İstanbul ve Ankara’dan gelen misafirlerimiz var. 3 yıl önce İstanbul’da başlayan bir serüven Konya’da devam ediyor. Ateşbaz-ı Veli Mutfak Ödülleri daha önce İstanbul’da veriliyordu. Geçen sene Konya Valiliğimiz, Büyükşehir Belediyemiz, üniversitemiz, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile birlikte belediyemizin girişimleri oldu. Bundan sonra bu etkinliklerin Konya’da yapılması için Anadolu Mutfak Kültürü Derneği ile irtibata geçtik. Bu sene bu kurumlarımız ve derneğimizle birlikte tek bir çatı altında bu etkinlikleri Konya’da gerçekleştiriyoruz. Sadece otelde ödül töreniyle yetinmiyoruz, aynı zamanda Ateşbaz-ı Veli’nin burada metfun olmasından dolayı mekanla da bir ilişkilendirme gerekiyordu. Konya’da yapılması bu açıdan önemli. Meram Belediyesi olarak türbenin yanından Meram Eski Yol ile Meram Yeni Yol’un bağlantısını sağladık. Ayrıca türbenin kuzey kısmında ise, 5 bin metrekarelik alanda da bir park ve etkinlik alanı oluşturduk. Bir Osmanlı çadırımız ve tarihi Konya evlerinden kesitlerimiz var. Burada Bacıyan-ı Meram Kooperatifimiz ve yöresel ürünler ile el sanatlarının sergilendiği küçük birimlerimiz var. Muharrem ayına denk gelmesi nedeniyle bugün bir de aşure ikramımız oldu. Çadırımızda Mevlid-i Şerif okundu. İnşallah seneye bu organizasyonlar büyüyerek devam edecek. Özellikle inanç turizmi açısından burası bir odak noktası. Biz de belediye olarak bu bölgenin inanç turizmi açısından daha da canlılık kazanabilmesi adına hem bu etkinlik alanını düzenledik, hem de Ateşbaz-ı Veli Kültür Kompleksi’ni oluşturmak üzere projelendirme çalışmalarına başladık. Rabbim, Ateşbaz-ı Veli’nin feyzinden, aşkından, bereketinden faydalanmayı hepimize nasip eylesin.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ