18.10.2017 - Karaman.Net - Güncel Şehir ve Haber Portali

Büyükşehirden Termal Yatırım Hamlesi

KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI TAHİR AKYÜREK, AK PARTİ KONYA MİLLETVEKİLİ MUSTAFA BALOĞLU VE AKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI SALİH AKKAYA İLE BİRLİKTE AKŞEHİR’DE ORTAYA ÇIKARILAN VE İŞLETİM HAKKI BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NE AİT OLAN TERMAL SU KAYNAĞINDA İNCELEMELERDE BULUNDU.

Büyükşehirden Termal Yatırım Hamlesi

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Baloğlu ve Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya ile birlikte Akşehir’de ortaya çıkarılan ve işletim hakkı Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan termal su kaynağında incelemelerde bulundu.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Akşehir İstasyon mevkii Gözpınarı Mahallesi’nde sıcak su işletim hakkı Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından üstlenilen alanda incelemelerde bulundu. AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Baloğlu ve Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya ile birlikte termal su kaynağını inceleyen Başkan Akyürek, bölgede 2 bin 200 metre derinlikte 105 derece sıcaklıkta bulunan suyun yüzeye çıktığında 65 derece gibi bir ısı değerine sahip olduğunu söyledi.

Ortaya çıkan termal zenginliğin Akşehir bölgesi ve Konya için hayırlı olmasını dileyen Başkan Akyürek, “Buradan açığa çıkan enerji ile organik tarım yapma imkanı olacak. Bazı mahallelerin ve tesislerin ısıtılmasında kullanılabilecek değerde bir su olduğunu görüyoruz. Türkiye’deki birçok termal sudan daha kıymetli bir termal kaynağımız oldu. Bölgeye termal tesis yatırımlarının da yapılabileceği ortaya çıktı. Şu anda değerlendiriyor, üzerinde çalışıyoruz. Termal kaynağın işletim hakkı, bölgede yeni termal kaynakların oluşturulması ve sondaj hakkı Büyükşehir ve Akşehir belediyelerindedir. Bu da şehrimiz açısından yeni bir yatırım fırsatı oldu. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Baloğlu da, şu anda ortaya çıkan termal suyun 4 bin kişilik bir otele yetebilecek, 25 bin metrekarelik seracılığı karşılayabilecek durumda olduğunu ifade etti. Bölgedeki termal su işletme ve çıkarma hakkının Büyükşehir Belediyesi ve Akşehir Belediyesi ortaklığında alınmasının son derece önemli olduğunu kaydeden Baloğlu, “Termal su kaynağı hem bölge halkına, hem de ekonomiye katkı sağlayacaktır. Şifa anlamında da cilt hastalıkları ile ilgili faydalı bir su olduğu, Türkiye’nin en önemli kaynaklarından biri olduğunu analiz raporları gösteriyor. Hayırlı olsun” dedi.

Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya da, bir planlama dahilinde bölgenin tesislerle donatılacağını ve seracılık anlamında çiftçilere geliri yüksek bir alan oluşturacaklarını belirterek, termal kaynağın işletim hakkını Akşehir Belediyesi ile birlikte alan Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ