20.10.2017 - Karaman.Net - Güncel Şehir ve Haber Portali

Karamanda Çöpten Günlük Bin Hanenin Elektriği Üretiliyor

KARAMAN BELEDİYE BAŞKANI ERTUĞRUL ÇALIŞKAN, ÜRETİME GEÇEN ELEKTRİK ÜRETİM TESİSİNDE İNCELEMELERDE BULUNDU.

Karamanda Çöpten Günlük Bin Hanenin Elektriği Üretiliyor

Karaman Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, düzenli depolama alanında faaliyete geçen ’Katı Atık Gazından Elektrik Üretim Tesisi’nde incelemelere bulunarak, tesiste günlük bin hanenin elektriğinin üretileceğini söyledi.

Karaman Belediyesi ve Çevre Altyapı Birliği işbirliğinde gerçekleştirilen, Katı Atıklardan Elektrik Üretim Projesi tamamlandı. Düzenli depolama alanında kurulan enerji üretim tesisi günlük yaklaşık bin hanenin elektrik ihtiyacı karşılayabilecek kapasiteye sahip. Katı atık düzenli depolama alanı içerisine yerleştirilen borular vasıtası ile toplanan metan gazının 1 MW gücündeki jeneratörde yakılarak enerji elde edilmesiyle elektrik üretecek. Belediyenin katı atık tesisinde üretilen elektriğin satışından elde edilecek gelirden yüzde 23 pay sahibi olacağını söyleyen Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, “Katı atık düzenli depolama alanında toplanan çöplerden enerji elde etmenin çalışmalarını tamamladık ve tesis çalışmaya başladı. Çöp depolama alanına kurulan sistem ile katı atıktan ortaya çıkan gaz elektrik üretim tesisinde enerjiye dönüştürülüyor. Yaklaşık bütçesi 3 milyon lira olan projeye Karaman Belediyesi ve Çevre Altyapı Birliği olarak hiçbir bedel ödemedik” dedi.

“ÇÖPLER ARTIK MODERN YÖNTEMLERLE DEPOLANIYOR”

Başkan Çalışkan, “Önceki yıllarda, şehirden toplanan çöpler toprağa gömülerek imha ediliyordu. Şimdi düzenli depolama alanında kontrollü bir şekilde depolanan çöpler enerji tesisimizde çevreye hiçbir zarar vermeden elektrik enerjisine dönüştürülüyor. İşletmeci firma atıkların düzenli depolamasını yapmakla birlikte 10 yıl boyunca bize hem kira bedeli, hem de satılan enerjiden yüzde 23’lük pay verecek. Tesiste 1 MW gücünde elektrik enerjisi elde edilmekte ve bu elektrik şehir içi şebekeye verilmekte” diye konuştu.

Karaman’ın yapılan yatırımlarla kısa süre içerisinde, yenilenebilir enerji konusunda örnek bir şehir olacağını da ifade eden Çalışkan, “Evsel atıklardan elektrik enerjisi üretmenin yanı sıra, geçtiğimiz ay MEVKA’ya sunduğumuz Güneş Enerjisinden Elektrik Üretimi projemiz hibe desteği almaya hak kazandı ve karşılıklı bir protokol imzaladık. Yenilenebilir enerji konusunda dev bir projeyi daha hayata geçireceğiz. Her iki projeye baktığımız zaman Karaman’da bu alanda önemli gelişmeler oluyor. Umuyorum ki kısa zaman içerisinde Karaman’ımız yenilenebilir enerjide örnek bir şehir olacak” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ