21.10.2017 - Karaman.Net - Güncel Şehir ve Haber Portali

“Gelir mi diye yola bakıyorum ama gelmiyor”

“Gelir mi diye yola bakıyorum ama gelmiyor”

– Ermenek’teki kömür ocağında mahsur kalan oğlu için; “Oğlum yüzme de bilmezdi, suyun içinde ne yaptı?” diyerek yürekleri dağlayan Ayşe nine, evladının eve dönmesini bekliyor
– İki odalı evde yaşamını sürdüren ve bugüne kadar lastik ayakkabı dışında hiç ayakkabısı olmayan Ayşe nine, tüm olumsuzlukları bir yana bırakıp oğlu için gözyaşı döküyor
– Yüzündeki derin çizgilerin sanki, bu çetin coğrafyada yaşadığı 75 yıllık hayat çilesini özetlediği acılı anne Ayşe Gökçe: “Şu koca dağlar eridi de göstermedi bana evladımı. Dört gündür şuradan gelecek diye beklerim ama yok. Gelir mi diye yola bakıyorum ama gelmiyor”

 

KARAMAN (AA) – METİN BOLAT – Ermenek ilçesindeki kömür ocağında mahsur kalan oğlu Tezcan Gökçe için “Oğlum yüzme de bilmezdi, suyun içinde ne yaptı” sözleriyle acıyı adeta yüreklere kazıyan Ayşe Gökçe’nin gözyaşları dinmiyor.

AA muhabirine  “oğlum yüzme de bilmezdi, suyun içinde ne yaptı?” diyerek Türkiye’yi gözyaşına boğan 75 yaşındaki Ayşe Gökçe, adeta olayın sembolü haline geldi.

Yüzündeki derin çizgilerin sanki, 75 yıllık hayatında çektiği tüm zorlukları, çetin arazi şartlarının aman vermediği bu coğrafyadaki hayat mücadelesini özetlediği 5 çocuk annesi Ayşe nine, belki de hayatının en zor günlerini yaşıyor.

Yaşamı yoksullukla geçen, üç ayda bir aldıkları maaş ile geçimlerini sürdüren Gökçe, tuvaleti dışarıda, banyosu ise oturma odasının bir bölümü perdeyle çevrilen alanda olan iki odalı bir evde yaşamını sürdürüyor.

– Ömrü boyunca hep lastik ayakkabı giydi

Belinden ve bacaklarından rahatsız olan, tuvalete gitmek için tahta basamakları kullanan Gökçe’nin lastik ayakkabı dışında hiç yeni bir ayakkabısı olmamış. Tüm bunlara rağmen çektiği sıkıntıları bir yana bırakan Ayşe ninenin tek istediği, oğlunun tekrar eve dönmesi.

Ayşe ile Recep Gökçe çifti, evlerine gelen her yabancıyı ise oğullarından bir iyi haber getirdiği ümidiyle kapıda karşılıyor.

– “Gelir mi diye yola bakıyorum ama gelmiyor”

Ayşe Gökçe, AA muhabirine yaptığı açıklamada, oğlunun eve döneceği günü umutla beklediğini söyledi.

Hep kapıya “iyi haber” geleceği düşüncesiyle kendisinin baktığını dile getiren Gökçe, gözüne uyku girmediğini vurguladı. Gökçe, sürekli oğlunu düşündüğünü belirterek, şöyle devam etti:

“Dört gündür ağlıyorum. Evlatlarımı çok zor şartlarda büyüttüm. Tezcan, tam bir ekmek bulmuştu, onu da yiyemedi. Zaman geçmiyor ama ümidi yitirmiyorum. Şu koca dağlar eridi de göstermedi bana evladımı. Dört gündür şuradan gelecek diye beklerim ama yok. Gelir mi diye yola bakıyorum ama gelmiyor.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ