23.10.2017 - Karaman.Net - Güncel Şehir ve Haber Portali

Karaman’da Okullar Arası Halk Oyunları İl Birinciliği Yarışması Yapıldı

KARAMAN’DA OKULLAR ARASI HALK OYUNLARI İL BİRİNCİLİĞİ YARIŞMASI YAPILDI.

Karaman’da Okullar Arası Halk Oyunları İl Birinciliği Yarışması Yapıldı

Karaman’da okullar arası halk oyunları il birinciliği yarışmaları yapıldı.

Kazım Karabekir Spor Salonu’nda gerçekleşen ve altı okulun katıldığı yarışmaları Karaman Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Hayati Kısacık ile İl Milli Eğitim Müdürü Asım Sultanoğlu, öğrenciler ve davetliler izledi. Yarışmalar, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

İl Milli Eğitim Müdürü Asım Sultanoğlu, “Halk oyunları bizim milli branşımızdır, özümüzdür ve kendi öz kültürümüzdür, bu yüzden halk oyunlarına ayrı bir önem ve emek vermekteyiz. Daha nice etkinliklerimizde bir arada olabilmek dileğiyle, hepinize iyi seyirler diliyor, sizleri saygı ve sevgiyle selamlıyorum” şeklinde konuştu.

Halk Eğitim Müdürlüğü halk oyunları ekibinin sergilemiş olduğu gösterinin ardından başlayan yarışmalarda altı okulun halk oyunları ekibi güzel ve coşkulu oyunlarıyla tüm izleyenlerin beğenisini kazandı. Geleneksel düzenlemeli ve geleneksel düzenlemesiz dalda yarışan halk oyunları ekipleri okullarına il birinciliği kupasını kazandırabilmek için tüm hünerlerini sergilediler. Renkli görüntülere sahne olan yarışmalar sonunda Gençler Geleneksel Düzenlemeli Dalda 85 tam puan ile Larende Anadolu Lisesi birinci, 83.66 puanla Bifa Anadolu Lisesi ikinci, Gençler Düzenlemesiz Dalda 84.66 puanla Ermenek Hasan Kalan Anadolu Lisesi birinci, 82.00 puanla Hatuniye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ikinci, 79.00 puanla Güzel Sanatlar Lisesi üçüncü, Yıldızlar Geleneksel Düzenlemesiz Dalda ise 81.33 puanla Özel Başarı Koleji birinci olan takımlar oldu.

Karaman Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Hayati Kısacık, halk oyunlarının gelecek nesillere aktarılması adına gençlerin önemli bir işlevi yerine getirdiklerini kaydederek, “Tepeden tırnağa giymiş olduğunuz giysiler, oyunlarınızı icra ederken duyduğunuz tüm nağmeler Anadolu’nun bağrından çıkmış, bizim öz malımızdır. Onun için böyle bir yarışmanın düzenlenmesinde emeği geçen herkesi kutluyorum” diye konuştu.

Şampiyona sonrası dereceye giren okullara kupa ve madalyaları protokol üyeleri tarafından verildi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ