20.10.2017 - Karaman.Net - Güncel Şehir ve Haber Portali

Beyşehir Belediyesinden Turizm Atağı

BEYŞEHİR BEEDİEYİS, FASILLAR MYSTHİA ANTİK KENTİ’NİN TURİZM BÖLGESİ İLAN EDİLMESİ İÇİN KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI’NA RESMİ MÜRACAATTA BULUNDU.

Beyşehir Belediyesinden Turizm Atağı

Konya’nın Beyşehir İlçe Belediyesi, Fasıllar Mysthia Antik Kenti’nin turizm bölgesi ilan edilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na resmi müracaatta bulundu.

Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, ilçeye bağlı Fasıllar Mahallesi’nde bulunan Mysthia Antik Kenti’nin turizm bölgesi ilan edilmesi için Beyşehir Belediyesi olarak bakanlık nezdinde girişim başlattıklarını söyledi. Antik kentin turizm bölgesi ilan edilmesi için hazırladıkları dosyayı Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve Planlama Dairesi Başkanlığı’na teslim ettiklerini vurgulayan Özaltun, Beyşehir Belediyesi olarak bölgedeki tarihi doku ve zengin potansiyelin daha da ön plana çıkarılarak turizme kazandırılmasını arzu ettiklerini söyledi. Başkan Özaltun, yerli ve yabancı arkeologların da ilgisini çeken ve yörede kurulan medeniyetler hakkında bilgiler veren antik kent için kitap yazarları ve araştırmacıların bu bölgeyi ‘eski medeniyet abidelerinin üst üste yığıldığı, iç içe girdiği yer olarak’ ifade ettiğini vurgulayarak, “Burada Hititlerin, Bizanslıların ve daha eski uygarlıklara ait abideler ve tarih yadigarlarının varlığından söz edilmektedir. Halen bölgede kapsamlı arkeolojik çalışmalar yapılırken, çok yakında antik kentimizin yeraltı taramasının da yapılarak bu bölge hakkında daha detaylı bilgiler elde edilmesini bekliyoruz” dedi.

Antik kentte dünyanın en büyük kaya anıtının da yer aldığını vurgulayan Özaltun, “Meşhur Hitit Fasıllar Anıtı (Kurtbeşiği anıtı) ve Antik Mysthia Kenti eserleri hala koruma altına alınamamış ve buradaki tarihi değere sahip antik eserler kendi kaderine terk edilmiştir. Bu bölgenin turizm bölgesi ilan edilmesiyle Beyşehir’e gelen yerli ve yabancı turistlerin sayısı daha da artacak, bu bölgeye yapılacak yönlendirmelerle, ilçemiz ve Fasıllar Mahallemizin ekonomisi büyük canlılık kazanacak ve devletimizin 2023 kırsal kalkınma bölgeleri projesine de büyük katkı sağlanmış olacaktır. Kültür ve Turizm Bakanlığımızdan bu bölgenin turizm bölgesi olarak ilan edilerek turizme kazandırılması hususunda desteklerini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ