23.10.2017 - Karaman.Net - Güncel Şehir ve Haber Portali

Konyada 78 Nolu Aile Sağlığı Merkezi Açıldı

KONYA’DA 78 NOLU AİLE SAĞLIĞI MERKEZİ DÜZENLENEN TÖRENLE AÇILDI.

Konyada 78 Nolu Aile Sağlığı Merkezi Açıldı

Konya’nın merkez Selçuklu ilçesinde sağlık alanındaki yatırımlara yenileri ekleniyor.

Mülkiyeti Selçuklu Belediyesi’nde aitken geçtiğimiz günlerde Konya Valiliği’nde imzalanan protokol ile Aile Hekimliği olarak hizmet vermesi amacıyla devri gerçekleştirilen 78 Nolu Aile Sağlığı Merkezi, düzenlenen törenle açıldı. Aile hekimlerinin pratikte de eğitim almasına imkan sağlayacak Aile Sağlığı Merkezi, Nişantaşı ve İhsaniye Mahallesi’nde oturan vatandaşların sağlık alanındaki ihtiyaçlarına cevap verecek. 78 Nolu Aile Sağlığı Merkezi’nin açılışına Konya Valisi Muammer Erol, AK Parti Konya Milletvekilleri Hüsniye Erdoğan ve Leyla Şahin Usta, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Gökhan Darılmaz, Konya İl Sağlık Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hasan Küçükkendirci, Konya Eğitim ve Araştırma Hastane Yöneticisi Prof. Dr. Mehmet Koç, sağlık camiasından yöneticiler ve çok sayıda sağlık çalışanı katıldı.

MERKEZ MAHALLELERİN İHTİYACINI KARŞILAYACAK

“İnşallah hayırlı bir hizmetin başlangıcını yapıyoruz” diyerek sözlerine başlayan Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Özellikle İhsaniye ve Nişantaşı Mahallelerimizde Aile Sağlığı Merkezi eksikliğini hissediyor ve bu konuda vatandaşlarımızdan da istek alıyorduk. Bugün bu binanın açılması ile birlikte merkez mahallelerimizde bu sorun inşallah halledilmiş olacak. Henüz resmi açılışı yapılmamasına rağmen şuan 600’ün üzerinde resmi kayıtla Aile Sağlığı Merkezimiz hizmet vermeye başladı. Ben buradan tüm hemşehrilerimizi Hazım Uluşahin İş Merkezi’nin hemen yanı başında bulunan Aile sağlığı Merkezimize davet ediyorum” dedi.

SAĞLIĞIN İHTİYAÇ DUYDUĞU ALANLARDA HİZMET ÜRETİYORUZ

Selçuklu Belediyesi olarak sağlıkta önemli işler yaptıklarını ifade eden Başkan Altay, “Bugüne kadar 7 Aile Sağlığı Merkezi açtık ve bu 8’incisi oldu. Bunun yanında Dumlupınar Mahallesi’nde Aile Sağlığı Merkezi ve bir Diş Hastanesi binasının temelini kısa sürede atacağız. Yine 22 Nolu ve 6 Nolu Sağlık Ocaklarının yenilenmesi için çalışmalar yürütüyoruz. Bununla birlikte Özalkent Mahallesi’ne kazandırdığımız Numune Hastanesi poliklinik binası ve Halk Sağlığı Laboratuvarı gibi farklı çalışmalar da yaptık. Bu konuda en büyük destekçilerimiz Sayın Valimiz başta olmak üzere sağlık yöneticilerimiz. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyor ve şükranlarımı sunuyorum. Aile Sağlığı Merkezi’mizin hayırlı olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

ANLAMLI VE DEĞERLİ BİR HİZMET

“Bir aile hekimi olarak bıraktığım mesleğimin ardından böyle bir merkezin açılışında olmaktan büyük mutluluk duyuyorum” diyen Ak Parti Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta da, “Böyle güzel bir hizmete öncülük ettikleri için Valimize ve Selçuklu Belediye Başkanımıza teşekkürü borç bilirim. Bu hizmetin kazandırılmasını gerçekten çok anlamlı ve değerli buluyorum. Arkadaşlarımız hastanede aldıkları eğitimi burada pratiğe dökerek gerçek hayatta nasıl bir hasta profili ile karşılaştıklarını görebilecekler” dedi.

Sağlık camiasında 5 yılı Aile Hekimliği olmak üzere 23 yıl hizmet ettiğini ifade eden AK Parti Konya Milletvekili Hüsniye Erdoğan, “Aile Hekimliği uygulamasını başlatan AK Parti’ye çok teşekkür ediyorum. Çünkü AK Parti sayesinde aile hekimlerimiz vatandaşlarımız Aile Hekimliğinde buluştu. Aile hekimlerimiz birebir onların dertleri ile dertlendi ve onlara hizmet etti. Aile hekimlerimiz özellikle koruyucu hekimlik alanında hizmet veriyorlar ve bu alanda yoğunlaşmaları gerekir diye düşünüyorum. Hastalığı oluşmadan önlemek, hastanın kontrollerini yapmak ve sağlıklı nesiller yetiştirmek için çocuklarımızın aşılarını yapmak gibi görevler Aile Hekimlerimizin görevleri. Israrla aile hekimlerin görevlerini vurgulayıp sizlerle her zaman birlikte olacağımızı belirtmek istiyorum” dedi.

MERKEZ TÜRKİYE’DE İLK OLACAK

Eğitim Aile Sağlığı Merkezi’nin pratik eğitimi direkt sahada yapma imkanı sağladığını ve bu yönüyle ülkemizde ilk defa hizmet vereceğini ifade eden Konya Eğitim ve Araştırma Hastane Yöneticisi Prof. Dr. Mehmet Koç, “ Merkezimiz yaklaşık 410 metrekare alanda hizmet verecek ve merkezde 23 asistanımızın eğitim görevlisi hocamız ve uzman hekimler nezaretinde rotasyonla hizmet vereceği yetişkin ve çocuk hasta muayenehaneleri, gebe, bebek ve çocuk hizmetleri, aşı hizmetleri ve obezite izlemleri yapılacaktır” dedi. Merkezde modern kan alma ünitesi ve ayaktan kemoterapi alma ünitesinin de yer alacağını sözlerine ekleyen Koç, “Merkezimizde her türlü tetkik kendi hastanemizin desteği ile de yapılabilecektir. Ayrıca hastalarımız ve halkımıza yönelik eğitim programları da yapılacaktır. Bu güzel hizmetin yapılmasına vesile olan ve binamızı hastanemize tahsis eden Selçuklu Belediye Başkanımız Uğur İbrahim Altay’a hastanemiz adına çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

78 Nolu Aile Sağlığı Merkezi’nin açılışını yapan protokol üyeleri daha sonra merkezde incelemelerde bulundu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ