23.10.2017 - Karaman.Net - Güncel Şehir ve Haber Portali

Vanlı Gazeteciler Beyşehirde

VAN’DAN KONYA’NIN BEYŞEHİR İLÇESİNE GELEN GAZETECİLER İLÇEDE ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERE KATILDI.

Vanlı Gazeteciler Beyşehirde

Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölü ile Türkiye’nin 3’üncü büyük ve en büyük doğal tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü çevresinde görev yapan gazeteciler Konya’nın Beyşehir ilçesinde buluştu. Vanlı, Konyalı ve Beyşehirli gazeteciler, ‘Van ve Beyşehir denizi kardeşliği’ni ilan ettiler.

Konya Gazeteciler Cemiyeti ve Vangölü Gazeteciler Cemiyeti’nin müşterek olarak düzenlediği, Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün de (BYEGM) destek verdiği 3 gün süreli “gazeteci değişim programı” çerçevesinde Konya’ya gelen Van’da görev yapan gazeteciler, Beyşehir ilçesini de ziyaret etti. Beyşehir Belediyesi, organize ettiği programla, Van’dan gelen gazetecileri Beyşehir’de misafir etti, bölgenin tarihi mekanlarını tanıttı. Beyşehir’de ilk olarak tarihi Eşrefoğlu Camisi’ni ziyaret eden konuk gazetecilere, caminin imam hatibi İsmail Efe tarafından mekanın tarihçesi hakkında bilgiler verildi. Konuk gazeteciler daha sonra tarihi Eflatunpınar Anıt ve Havuzu’nu ziyaret etti, ardından Beyşehir Gölü üzerinde düzenlenen yat turuna katıldı. Beyşehir’de uzun yıllar önce kullanılan eski eşyaların sergilendiği ve satışının yapıldığı bir mekanı da ziyaret eden konuk gazeteciler onuruna Beyşehir Belediyesi göl kenarında bir de yemek verdi.

Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sefa Özdemir, yemek programında yaptığı konuşmada, organizeye destek vererek Vanlı gazetecileri Beyşehir’de misafir etmek suretiyle yörenin tanıtımına katkıda bulunan Belediye Başkanı Murat Özaltun’a Konyalı basın mensupları olarak teşekkür ettiklerini belirtti.

Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun da, konuşmasında, Beyşehir Gölü’ne artık göl değil, Beyşehir denizi demeye başladıklarını ifade ederek, “Onlar da Van denizi diyorlar. Dolayısıyla ben çıtayı yükseltiyorum. Van Denizi ve Beyşehir Denizi kardeşliği diyorum. İnşallah bu kardeşliğimiz uzun sürsün, birlikteliğimizi beraberliğimizi Allah’ım bozmasın. Bu mutluluğumuz sürekli olsun” dedi.

Beyşehir’in denizi olarak nitelendirdikleri göl üzerinde bugüne kadar yaptıkları bazı sosyal aktiviteler yaptıklarını vurgulayan Özaltun, konuşmasında şöyle devam etti: “Nasıl Van denizindeki ejderha buraya geldiyse, bizim de çeşitli sosyal faaliyetlerimiz oldu gölle alakalı. Biliyorsunuz denizlerde uygulanan ‘Vira bismillah’ isimli programları balık avı sezonunun açılışlarında Beyşehir denizinde de uygulamaya başladık. Yine, burada öğrencilerimizle birlikte Beyşehir denizine öğrencilerimizle birlikte kapalı su sızdırmaz kaplarda Beyşehir ve Türkiye ile ilgili düşüncelerini içeren geleceğe dair mektuplar bıraktık. İnşallah bundan sonra gerek bizler de Van denizinde bu geleceğe dair mektupları bırakalım ve Van’daki çocuklarımızın da gelecekle alakalı düşüncelerini Beyşehir denizine bırakalım. Bu noktada da Gazeteciler Cemiyetimizi aynı bugünkü gibi bir sonraki yıllarda da Beyşehir’de biz misafir etmeyi çok arzu ederiz, başımızın üzerinde yeriniz var, gerek Van’dan olsun, gerek Türkiye’nin, gerekse dünyanın çeşitli yerlerinden Beyşehir’e gelmek isteyen insanlara kapımız sonuna kadar açık. Zira, Beyşehir’in tarihi, kültürü, coğrafyası çok güzel ve zengin, çok köklü bir tarihi var. Biz Beyşehir’imizi Türkiye’ye ve dünyaya tanıtmak için uğraşıyoruz ve buradan, şunu rica ediyorum siz değerli basın mensuplarından; gittiğiniz her yerde lütfen şunu söyleyin; hani Konya’nın bir sözü var ya ‘gez dünyayı gör Konya’yı’ diye, tabi görsünler; Konya’yı ama Beyşehir’i de görmedilerse dünyayı da görmemiş olmuyorlar bana göre. Bundan dolayı ömürlerinde bir defa da olsa, Beyşehir’i görsünler diyorum.”

Vangölü Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Osman Bekleyen de, Vanlı gazetecileri Konya’da ve Beyşehir’de misafir eden Konya Gazeteciler Cemiyeti ile Beyşehir Belediyesi’ne teşekkür etti.

Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, konuşmaların ardından Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sefa Özdemir, Vangölü Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Osman Bekleyen ile Basın Yayın Enformasyon Konya İl Müdürü Cemil Paslı ile Basın Yayın Enformasyon Diyarbakır İl Müdürü Melik Akaslan’a Beyşehir Gölü manzaralı birer duvar saati ve ilçeyle ilgili kültürel yayınlardan hediye etti.

Beyşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şeref Yaşar da, Vangölü Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Osman Bekleyen’e Beyşehir manzaralı bir tablo verdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ